Особливості підліткового віку

1) Статеве дозрівання і нерівномірне фізіологічний розвиток, що обумовлюють емоційну нестійкість і різкі коливання настрою.
2) Зміна соціальної ситуації розвитку: перехід від залежного дитинства до самостійної і відповідальної дорослості.
3) Поява «почуття дорослості», бажання підлітка визнання своєї «дорослості».
4) Зміна провідної діяльності: навчальну діяльність витісняє інтимно особистісне спілкування з однолітками.
5) Пізнання себе через протиставлення світу дорослих і через почуття приналежності до світу однолітків.

Рекомендации:

Интересуйтесь мнением подростка.
Предоставляйте ему право выбора.
Передавайте взрослеющему ребенку полномочия, с которыми он может справиться.
Приучайте подростка к систематическому труду. У него обязательно должны быть обязанности по дому.
Учитывая, что главное новообразование возраста – чувство взрослости, расширяя обязанности подростка, не забывайте расширять его права.
Помогайте подростку обходиться правильно с его самостоятельностью.
Передавайте ответственность.
Каждый родитель согласится, что рано или поздно ребенок должен взять ответственность за свою жизнь полностью в свои руки. Если удалось установить хорошие и теплые отношения с ребенком в период его роста и взросления, то родитель становится просто добрым советчиком. Быть ответственным – значит самостоятельно принимать решение и осознавать необходимость действия.

Рівні відповідальності:

Перший рівень: дитина в якості помічника. Батько навчає, виділяє головні моменти завдання, розповідає про очікуваний результат;
Другий рівень: дитина потребує нагадуванні і контролі. Але контроль і повчання має проходити в спокійній і терплячою манері.
Третій рівень: дитина виконує завдання самостійно. (Якщо батько добре виконав умови перших двох рівнів).

Умови виховання відповідальності:

1. Повага.

- Пам'ятайте, що підліток - особистість, яка претендує на рівні з дорослими відносини і права. Поважайте його право вибору, в тому числі право на вчинення помилки.

- Спілкування повинно бути у вигляді діалогу, де існує рівність позицій дорослого і підлітка.

- Будьте більш уважним до проблем дитини, адже в його сприйнятті вони мають не меншу значимість, ніж проблеми дорослих.

- Намагайтеся усвідомлювати, що світ дорослого і світ дитини - два різні світи, що система їх цінностей може відрізнятися. Потрібно, щоб він відчував, що дорослі поважають його як особистість.

- Предмет розмови з дитиною повинен бути конкретним, що зачіпають суть справи. При цьому не можна торкатися особистості ( «ти такий, сякий»), тому що виникає «кругова оборона», захист своєї честі, свого «Я», особливо це стосується ситуацій конфліктів, суперечок, сварок. Розбираючи конфліктні ситуації, оцінюйте тільки дії, демонструючи, що не подобається саме вони, а не сама дитина як особистість.

2. Розумні обмеження.

- Розробіть систему послідовних вимог, правил і санкцій за їх порушення, а також заохочень. Необхідно, щоб дитина брав участь в обговоренні, був в курсі цих правил і погодився з заходами покарань. Вимоги і правила повинні бути добре аргументовані і зрозумілі дитині. - Правил (обмежень, вимог, заборон) не повинно бути занадто багато, і вони повинні бути гнучкими.

3. Тривалість і поступовість.

- Беручи самостійність дитини, яка не зводите її до вседозволеності. Нехай він визначить час повернення додому, обсяг завдання. Тоді вам легше буде контролювати прийняте самою дитиною рішення.

- Поступово вчіть дитину саму справлятися зі своїми труднощами. Нехай самостійно ставить цілі і визначає шляхи їх досягнення.

- Допомагайте дитині вибудовувати власний шлях, а не ведіть його за собою.

- Дозволяйте вашій дитині зустрічатися з негативними наслідками своїх дій (або своєї бездіяльності). Тільки тоді він буде дорослішати і ставати «свідомим», відповідальним за свої рішення і вчинки.

4. Облік вікових і індивідуальних особливостей.

- Щоб уникати зайвих проблем і конфліктів, співставляти власні очікування з можливостями дитини.

- Показуйте дитині, що його люблять таким, яким він є, а не його досягнення.

- Намагайтеся ніколи не порівнювати дитину з оточуючими або з собою (навіть в серцях), особливо якщо це порівняння не на його користь.

- Не соромтеся підкреслювати, що ви їм пишаєтеся.

5. Облік особистого досвіду.

- Згадайте, ви теж колись були підлітками, вам теж якось доводилося справлятися з труднощами дорослішання.

- Коли ви говорите про свої почуття дитині, говорите від ПЕРШОЇ ОСОБИ. ПРО СЕБЕ, ПРО СВОЄ переживанні, а не про нього, не про його поведінку. І не соромтеся пропонувати допомогу. Наприклад, замість того, щоб сказати «Ти знову отримав в« двійку »(« трійку ») з російської мови! Ти мене засмучує », краще сформулюйте своє послання наступним чином:« Я дуже переживаю за твої оцінки, мені здається, що ти можеш вчитися набагато краще. Може бути, я можу тобі чимось допомогти? ».

Таким чином, привчання дітей до відповідальності відбувається - як і все у вихованні, - у формі обміну між батьком і дитиною. Діти можуть взяти на себе відповідальності рівно стільки, скільки батько або мати готові віддати.

Найважливіше для дитини - спілкування. Розмовляйте з ним кожен день, обговорюйте, що цікавого відбулося протягом дня. Чи не випитуйте у нього інформацію, краще організуйте діалог, розкажіть про свої проблеми, таким чином подаючи дитині приклад саморозкриття. Найчастіше обговорюйте з ним різні питання сімейного життя.

Частіше хваліть дитину і проявляйте любов, не забувайте про тактильному контакті (обіймайте, цілуйте). У разі появи у дитини незвичайної манери поведінки проаналізуйте причини її появи, при необхідності зверніться до психолога.