Перший раз у п'ятий клас, або Проблеми шкільної адаптації

Ура! Перша частина шкільного життя вже позаду - дитина відучився в початковій школі. Він подорослішав. Він відчуває себе дорослим і поблажливо ставиться до тих "малюкам", від яких сам відокремився всього лише три місяці тому. Він тепер - п'ятикласник!

Батьки чекають нових успіхів, злетів успішності (або, принаймні, залишитися на тій же планці). Але, на жаль, цього не відбувається. Більше того, ви раптом з жахом зауважуєте, що ваша дитина стала більш нервовим, неспокійним, іноді не може вирішити навіть ті завдання, які всього півроку тому робив "на рахунок раз", постійно забуває зошити, ручки, підручники, а в щоденнику з'явилися перші зауваження. І ось уперше ви стоїте і червонієте перед відлічує вас вчителем ...

Знайома картина? Не турбуйтеся! З вашою дитиною все нормально. А всьому виною - адаптаційний період, просто дитина ще не встиг перебудуватися на "дорослий лад". Давайте ж розберемося, в чому ж полягає складність цього періоду і як минути "підводні камені", про які "спотикаються" і діти, і батьки, і педагоги. Розглянемо деякі з таких "каменів".

Камінь 1: зміна умов навчання. Навчаючись у початковій школі, дитина був орієнтований на одного вчителя. Саме в нього треба було завоювати авторитет. Вже через деякий час після початку навчання цей вчитель знав, на що здатний ваш дитина, як його підбадьорити, підтримати, допомогти розібратися у складній темі. Дитина спокійно розвивався, набував знання в одному кабінеті, з одним основним вчителем, його оточували одні й ті ж хлопці, і вимоги до виконання завдань і ведення зошитів були однакові. Все було звично. А вчитель - практично друга мама, яка і підкаже, і направить.

При переході ж в 5 клас дитина стикається з проблемою множинності: стало багато вчителів-предметників, кожен предмет вивчається у своєму кабінеті, і таких кабінетів - багато. Часто на цьому етапі діти переходять в іншу школу, в інший клас (наприклад, гімназійний). Тоді до всього вищесказаного додається ще й новий колектив, багато нових хлопців. Руйнується звичний світ. Звичайно, освоїти все це непросто. Треба вивчити всіх нових вчителів, розташування всіх кабінетів. А на це потрібен час. І побігати по школі доведеться, бо більше нікому нагадати, який наступний урок, і в якій кабінеті він буде. І до всього іншого, необхідно пам'ятати, що дитині треба завойовувати авторитет за новою, і не в одного вчителя, а у багатьох, з багатьма вчителями виробити свої відносини. Мимоволі захвилюєшся, злякаєшся - а в підсумку підвищується тривожність.

Чим можна допомогти? Попросіть класного керівника допомогти зорієнтуватися хлопцям, провести свого роду екскурсію по школі, розповісти, де що знаходиться. А в класі вивісити розклад дзвінків і уроків, так само повісити номера кабінетів (і на який поверсі вони знаходяться). А найкраще, якщо перший тиждень класний керівник буде зустрічати хлопців на перерві і проводжати до кабінету.

Камінь 2: зміна вимог. Ще ускладнює період адаптації неузгодженість вимог різних учителів-предметників. Один просить завести зошит у 48 аркушів, інший - тоненькі зошити, але їх має бути 3 штуки. Викладач російської мови вимагає все виділяти зеленої ручкою, викладач математики - олівцем. З англійської вимагають завести окрему зошит-словник, з інших предметів - все записувати в кінці звичайної робочої зошити. З літератури цінують висловлені власні думки, І всі ці вимоги треба не тільки вивчити, але й дотримуватися, і не заплутатися, де що треба робити.

Чим можна допомогти? По-перше, побачити плюси цих "неузгодженість". Ці "дрібниці", які спочатку так ускладнюють шкільне життя дитині, приносять і користь. Дитина вчиться враховувати ці вимоги, співвідносити їх, долати труднощі - а значить, вчиться дорослого життя, де "багатовимогливість" - норма речей. По-друге, це вчить дитину будувати відносини з різними людьми, стаючи більш гнучким. Допомогти ж дитині із запам'ятовуванням вимог і правил можна шляхом складання розкладу з зазначенням особливостей виконань завдань. Наприклад: російська - принести зелену ручку, англійська - приносити на урок робочий зошит, зошит-словник, зошит з темами, географія - приносити контурні карти, кольорові олівці, історія - у домашній зошити писати план відповіді.

Камінь 3: відсутність контролю. Всю початкову школу Вашій дитині допомагав один учитель. Він виконував функцію і вчителі, і класного керівника, і контролера. Швидко вивчивши всі особливості дитини, вчитель допомагає йому контролювати навчальний процес. Одній дитині нагадає, що треба виконати домашнє завдання, іншому - щоб той приніс олівці, третьому пробачить невиконану вправу (бо знає, що дитину мучать головні болі) і залишиться з ним після уроків. Загалом, відстежував виконання всіх завдань усіма учнями. При переході в п'ятий клас такий індивідуальний підхід порушується. Відбувається як би знеособлення школяра. Є тільки п'ятикласники в цілому. У кожного предметника велике навантаження і багато учнів з різних паралелей. Запам'ятати всі особливості всіх учнів він просто не в змозі. Тому у дитини створюється враження, що він нікому з учителів не потрібен, що можна "похалявіть" і щось не зробити - в загальній масі це може пройти непоміченим. З іншого боку - з'являється деяка "бездоглядність" з боку класного керівника. Він не стежить за поведінкою дитини на всіх перервах. Не організовує в повній мірі дозвілля після уроків. Звідси і раптово з'явилася у деяких дітей регресія - починає вередувати як маленький, грати з малюками (пішов до своєї першої вчительки) або бігати за класним керівником. А у інших навпаки, захоплене сп'яніння свободою пересувань.

Чим можна допомогти? Звичайно, такий підхід до дитини може образити вас, дорогі батьки: як же так, адже треба шукати індивідуальний підхід до всіх у класі. Звичайно, частка істини в цьому є, і вчителі максимально докладають зусиль. Але швидко цей підхід не знаходиться. А по-друге, таке ставлення долучає дитини до світу дорослих, де є вимоги виконання певної роботи, але при цьому начальство часто не враховує індивідуальність працівника.

Будьте терплячі. Найчастіше розпитуйте дитину про шкільне життя. Контролюйте виконання домашніх завдань з урахуванням вимоги вчителів. Допоможіть класному керівнику організувати дозвілля дітей, узявши частину турбот на себе (і батьківський комітет). Якщо побачите проблеми, не затягуйте, підійдіть до вчителя, з'ясуйте причину з'явилися складнощів. Розкажіть про особливості своєї дитини.

Камінь 4: прогалини в знаннях. За роки навчання в початковій школі практично у кожного учня накопичуються незасвоєним теми, невідпрацьовані вміння і навички. Вони накопичуються як сніжний ком. Але якщо в початковій школі ці "шорсткості" згладжуються індивідуальним підходом вчителя і повторними поясненнями відразу, як тільки було відмічено незасвоєння дитиною матеріалу (клас один, хлопців небагато, можна встигати контролювати всіх). То в п'ятому класі такого відстеження не відбувається. І не засвоївши тему (і не підійшовши самому відразу за роз'ясненням до вчителя або батькам), дитина ризикує не зрозуміти матеріал наступний. Матеріал ускладнюється від уроку до уроку. І якщо попередні теми були не засвоєні, то школяр потягне цей шлейф далі, затягуючи вузол незнань. Так з'являються двійки ... Іноді незасвоєним теми тягнуться ще з початкової школи. Адже відразу складно зрозуміти, що саме з пройденого матеріалу викликає складність. Так, наприклад, не навчившись визначати корінь слова, дитина не може у словотворенні та підборі однокореневих слів. А значить, будуть помилки в правописі, бо не зможе підібрати перевірочні слова. Так само можуть бути труднощі засвоєння навчального матеріалу через нестачу мовного розвитку, уваги і пам'яті.

Чим можна допомогти? Перед виконанням домашніх завдань перевірте, засвоєний чи класний матеріал. Важливо домогтися, щоб дитина розуміла найдрібніші деталі виконання завдань і міг виконати аналогічні. Просіть дитини пояснювати, як він виконує ту чи іншу вправу, чому саме ці обчислення застосовує при виконанні певних завдань. Якщо дитина все розуміє, але проблема успішності стоїть, то займіться розвитком мислення, пам'яті, уваги, оскільки і спостережливість, і уважність, і здатність побачити найдрібніші деталі - все це допоможе розбору і засвоєнню матеріалу. Розвиток цих психічних процесів найкраще пройдуть в іграх, тому що в грі виявляється сильніша мотивація (чим у навчальній діяльності). Потім закріплені навички перенесуться на саму навчальну ситуацію.

І на закінчення хочу зазначити наступне. Шкільна тривала неуспішність практично завжди супроводжується особистісними особливостями (неадекватною самооцінкою, підвищеною тривожністю, агресивністю, порушенням комунікативної сфери і т.д.). Тому в навчальних заняттях важливо допомогти зрозуміти дитині його власні критерії успішності чи неуспішності, розвинути у нього прагнення перевіряти свої можливості і знаходити шляхи їх вдосконалення (самостійно або за допомогою дорослих).

Кiлькiсть переглядiв: 539

Новини

Календар

Попередня Листопад 2019 Наступна
ПВСЧПСН
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930